Podsvícení budíku LED

ÚVOD

Dostatečná viditelnost na panel přístrojů je i v noci nutnost a původní řešení podsvětlení tachometru reflexní metorou mi nevyhovovalo. Jedna žárovička o výkonu 2W nedokázala dostatečné osvítit celou plochu ciferníku. Jako dobrý nápad mi přišlo využít velmi levných a malých LE diod v provedení SMD. Větším množstvím se dá osvítit celý ciferník a jako další výhoda je menší spotřeba proudu oproti žárovce.

Možnosti zapojení LED

  1. jednotlivé LED v sérii s odporem nastavujícím proud
  2. zdroj proudu
  3. více LED v sérii a odpor
  4. paralelní a sériové kombinace
  5. všechny LED paralelně a napájení zdrojem napětí
Podle mě je nejvýhodnější poslední možnost(ovšem má i své velké nedostatky!). Napájet všechny LED paralelně zdrojem napětí nese s sebou výhodu možnost libovolně připojit nebo odpojit kterýkoli budík aniž by ostatní LED byly napájeny větším nebo menším proudem(nevýhoda 2. varianty). Možnost regulace jasu všech LED najednou(není možné u 1. 3. a 4. varianty). A nyní nevýhoda 5. varianty: Pokud LED budou použity různého druhu, výrobce nebo série, tak se může stát,že některé diody budou mít jiné VA charakteristiky a budou mít tedy při nastaveném napětí jinou svítivost než ostatní. Uvedu však i realizaci 3.varianty.

Konstruční uspořádání chlazení

Konstruční uspořádání

Přívodní konektor

Přeji hodně úspěchů.
Jiří Blecha 26.5.2005    

Doplnění 5.1.2010

V dnešní době se jž dají koupit hotové LED pásky přímo pro napětí 12V. Jsou většinou zapojeny tři LED v sérii i s omezovacím odporem. Techto trojic LED lze zakoupit po libovolné množství(délku) ne pásku.
ZIP 415kB Zip soubor s návodem a obrazci plošných spojů v pdf formátu a zdrojový soubor pro návrhový program Eagle.
zip soubor 75kB Návrhy desek plošných spojů
V následujícím ShoutBoardu se můžete vyjádřit ke této konstrukci
Zpátky Na předchozí stránku Na hlavní stránku Na hlavní stránku